Województwo Lubuskie jest jednym z najmniejszych województw w Polsce, jednak pod względem zalesienia przewyższa nawet te największe. Dzięki szerokiej bujności fauny i flory (2 parki narodowe i 67 rezerwatów przyrody) oraz obfitym występowaniu wód powierzchniowych (dwie największe rzeki oraz 519 jezior!) nasze województwo jest idealnym miejscem do ekowypoczynku oraz do uprawiania sporów związanych z ekoturystyką: geoturystyka, fotosafari, birdwatching, sylwaturystyka, turystyka jeździecka, turystyka przygodowa, turystyka łowiecka. Miejsca takie jak m.in. Geopark Łuk Mużakowa, Mierkowskie Wydmy, Park Narodowy Ujście Warty, Lubrzański Szlak Kajakowy, Rezerwat Nietoperek, czy też Pojezierze Łagowskie dostarczają turyście niesamowitych widoków i wrażeń niekiedy przewyższając nawet te bardziej znane, „kultowe” miejsca znajdujące się na terenie Polski i Europy. Jako Fundacja Zielone Lubuskie serdecznie zachęcamy mieszkańców naszego województwa i nie tylko, do odwiedzania cudownych miejsc ziemi Lubuskiej. Poniżej przedstawiamy według nas obowiązkowe punkty ekoturystyczne do „odhaczenia” ☺
Park Mużakowski

Wpisany na listę UNESCO w 2004 roku park Mużakowski, to największy w Europie park w stylu angielskim położony na terytorium Polski i Niemiec. Powstały w XIX wieku stanowi perłę ekoturystyki województwa lubuskiego. Park imponuje mistrzowskim wykorzystaniem naturalnych walorów terenu. Położony jest w naturalnej, malowniczej dolinie Nysy Łużyckiej, na odcinku przełomu rzeki przez formacje geologiczne moreny czołowej zwanej Łukiem Mużakowskim. Został zaprojektowany jako obraz malowany za pomocą roślin podkreślając przy tym miejscową florę i sielskość krajobrazu. Idealny do zwiedzania o każdej porze roku, gdzie w zależności od miesiąca przybiera inną szatę i odkrywa przed nami swoje piękno. W maju przepiękną atrakcję stanowią kwitnące aleje nawet kilkumetrowych azalii i rododendronów.
Geopark Łuk Mużakowa – Łęknica

Unikatowa budowa geologiczna okolic Łęknicy została wpisana na listę UNESCO. Pozostała po kopalni „Babina” ścieżka o długości 4 km jest jedną z nielicznych w środkowej Europie tak dobrze zachowaną moreną czołową o regularnym podkowiastym kształcie. Dzięki płytko zalegającym w jej obrębie pokładom węgla brunatnego, glin ceramicznych i piasków kwarcowych Geopark oferuje nam podróż między różnokolorowymi stawami zabarwionymi związkami kwasów i metali, a zniszczone przez kwaśne środowisko drzewa wyrastające z wody budują klimat iście z innej planety. Dzięki niesamowitym widokom Geopark przykuwa uwagę turystów z całej Europy.
Park Narodowy Ujście Warty

Jeden z najbardziej istotnych, jak nie najistotniejszy punkt ekoturystyki Birdwatchingu, który śmiało można określić Rzeczpospolitą Ptasią. Tereny Parku Narodowym Ujście Warty są obszarem zalewowym, na którym wahania poziomu wody w ciągu roku mogą dochodzić nawet do 4 metrów. Jest to jedna z najcenniejszych właściwości tego obszaru, który stanowi miejsce bytowania ponad 270 gatunków ptaków. Ponad połowa z nich wybiera region Parku na miejsce rozrodu, zaś blisko 30 gatunków gniazdujących tu ptaków jest zagrożonych w skali świata. Ujście Warty jest więc idealnym miejscem na zaciszne piesze wędrówki z lornetką lub przejażdżki rowerowe, podczas których baczne oko turysty będzie mogło wypatrzeć w ciągu jednego dnia nawet 250 tys. gatunków ptaków!
Krzesiński Park Krajobrazowy i Muzeum Bociana Białego w Kłopocie

W Krzesińskim Parku Krajobrazowym jedną z najciekawszych ekoatrakcji jest położone w wiosce Kłopot pierwsze w Polsce Muzeum Bociana Białego. Właśnie tam bowiem znajduje się kolonia bociana białego, na którą składają się 37 bocianie gniazda. Turysta ze specjalnie zbudowanych platform może obserwować codzienny bociani dzień. Oprócz bocianów, Krzesiński Park Krajobrazowy oferuje niesamowicie piękną przyrodę, którą prócz ludzi wybierają także inne rodzaje ptaków, m.in. bardzo rzadki rybołów – szacuje się, że w Polsce jest ich zaledwie 40 sztuk.
Bory Dolnośląskie i wydmy śródlądowe

Jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Europie Środkowej, którego powierzchnia sięga ok. 160 tysięcy ha. Spacerując ścieżkami Borów Dolnośląskich turysta będzie napawał się całkowicie dziką, nienaruszoną przez człowieka przyrodą. Niewątpliwie ciekawym miejscem jest Cypel – wydma śródlądowa, która jak te ze Słowińskiego Parku Narodowego, wędruje poruszana wiatrem. Warto odwiedzić również położoną tuż przy granicy ,woj. lubuskiego pustynie Kozłowską, do powstania której przyczyniła się działalność radzieckiego poligonu wojskowego. Idąc śladami wydm warto zwrócić uwagę na Mierkowskie Wydmy wpisane do sieci obszarów chronionych Natura2000. Obszar ten o niezwykłych walorach przyrodniczych stanowi jedną z najważniejszych w skali regionu ostoje ekosystemów śródlądowych borów chrobotkowych, a także zbiorowisk z wieloma niesamowitymi gatunkami flory i fauny.
Lubniewickie jeziora

Lubniewice to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych wodnych miejsc w naszym województwie. Otoczone trzema jeziorami oferują bardzo bogatą ekoturystyczną ofertę: m.in. Birdwatching, wodne sporty, turystyka konna, rowerowe przejażdżki i piesze wędrówki. Posiadają wiele widokowych walorów, jeziora charakteryzują się urozmaiconym kształtem, rozwiniętą linią brzegową, wyspami, zatoczkami, półwyspami – to wszystko sprawia, że nawet najbardziej wymagający turysta poczuje się tutaj jak w bajce. Dodatkowo, utworzony w hołdzie dla dr Michaliny Wisłockiej Lubniewicki Park Miłości stanowi niesamowitą atrakcję dla wszystkich zakochanych i nie tylko. Każdy przybywający do Lubniewic będzie mógł skosztować aktywnego wypoczynku, ale też w stu procentach będzie mógł odpocząć od miejskiego zgiełku w niewątpliwie uroczej i zielonej scenerii.
Łagowsko-Sulęcinski Park Krajobrazowy, Pojezierze Łagowskie

Niezwykle malownicze tereny Pojezierza Łagowskiego i Parku Krajobrazowego tworzą liczne wzgórza morenowe poprzecinane wąskimi i głębokimi jeziorami rynnowymi. Znajduje się tu 10 jezior, a także najwyższe wzniesienie Pojezierza Lubuskiego – Bukowiec (227 m n.p.m.). Jest to miejsce doskonałe dla poszukiwaczy wrażeń przyrodniczych, którzy uciekając na urlop od zgiełku miasta, nie chcą mimo wszystko mieszkać w całkowitej głuszy. Dla nieco aktywniejszych tereny ekoturystyczne oferują prócz szlaków pieszych i rowerowych, parkowe krajobrazy z tras nordic walking. Szlaki wiodą terenami o urozmaiconej rzeźbie, pośród polodowcowych wydm, wąwozów i dolinek porośniętych buczyną, której wiek datuje się na 130 lat i więcej. Dla turystów, którzy oprócz ekoturystyki poszukują również miejsc historyczno-kulturowych to do niekwestionowanych atrakcji Pojezierza należy Łagów- perła Ziemi Lubuskiej. Miasteczko umiejscowione baśniowo – na niewielkim przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami, przyciąga ogrom turystów. To doskonałe miejsce do odwiedzin o każdej porze roku.
Lubuskie Szlaki Kajakowe

Dla chcących aktywnie spędzić czas podziwiając przy tym przepiękną przyrodę województwa lubuskiego proponujemy spływy kajakowe, które w Lubuskiem cieszą się ogromną popularnością. Rzeka Obra stanowi główny odcinek Lubuskiego Szlaku Wodnego liczącego, aż 220 km. Szlak ten jest jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce, a na jego pokonanie potrzeba ok 10 dni! Jeśli to za długo, nic straconego w Lubuskiem mamy jeszcze ok. 10 innych, krótszych szlaków kajakowych! Każde z nich natomiast wabi swoim niezaprzeczalnym urokiem, oferując przy tym niezapomnianą ekoprzygodę wśród regionalnej fauny i flory.
Rezerwat Nietoperek i Nietoperek II

Jedno z najbardziej charakterystycznych faunistycznych miejsc w Polsce oraz jedno z największych zimowisk nietoperzy w Europie. Rezerwat przyrody Nietoperek i Nietoperek II oferuje schronienie w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego dla ok. 37 tys. nietoperzy należących do 12 gatunków. Wiele gatunków tam występujących to prawdziwe osobliwości faunistyczne, często rzadkie i zagrożone wyginięciem. Niesamowite jest to, że w okresie od kwietnia do października MRU udostępnia dla zwiedzających podziemia, w których turyści wraz z przewodnikiem w wyznaczonej części mogą podziwiać te dzikie i rodem z horroru zwierzęta.